Täna tehtud küünlad põlevad heledama leegiga

03 veebr |  märksõnad: , , , ,

Meie lasteaias on rahvakalendri tähtpäevade tähistamine selle aasta koolituskava teema. Tegelikult oleme neile armsatele tähtpäevadele algusest peale tähelepanu pööranud. Oma rahva rituaalide ja traditsioonide tutvustamine noores eas seob lapse meeldivalt ja mänguliselt kultuurikonteksti, annab isiksusele jalge alla rahvusliku toetuspinna ja pehmed väärtused, millelt siis kelgem edasi liikuda. Ja lihtsalt saada armsaid mälestusi, mida siis omakorda järeltulevate põlvedega jagada.


2. veebruar on maarahvakalendris küünlapäev. Talvest on pool nüüd läbi saanud ja pool talvevarudest peab veel alles olema. Tänasest hakkavad kõrred lund ära ajama – päike annab juba nii palju sooja, et kõrte ümbert lumi sulab. Asteekidel algas täna uus aasta, sakslastel ja inglastel lõppes jõuluaeg.


Küünlaid on eesti kodudes valmistatud pikki sajandeid – ise valmistades saadi huvitava kujuga eripärane valgusallikas. Elaval tulel usuti olevat suur möju inimestele, taimedele ja loomadele. Tänapäeval on teadus tõestanud, et elusa tule vaatamine (kamina-, pliidi- või küünlaleek) aitab meil ära hoida pimedusest tingitud depressiooni – elusast tulest kiirgab neidsamu keha rõõmustavaid lainepikkusi, mida me saame suvel päikesevalgusest.


Täna on selle aasta esimene suurem naistepüha. Mehed teevad kodutöid, naised aga käivad külas ja joovad küünlapuna, punast marjamahla, mis puna näkku toob. Õhetavat nägu peeti ilu ja tervise sümboliks. Tööna soovitatid teha vaid nõelumist. Homsest algas naistel aga usin kangakudumine, mis kestis Jüripäevani.


Küünlapäeva ilm ennustas suve – sajune ilm tägendab sajust suve. Tänane mõõdukas lumehelveste liuglemine ja päike piilumas pilve tagant on just see, midas suvelt oodata tahaks – nii vihmasabinaid kui päikest.


Tänased rituaalsed toidud on odratangupuder ja sealiha – seapea, seajalad või seakülg, ka punased marjad ja mahl.


Mõnusaid küünlapäevaretsepte (www.kokaraamat.ee):


Searibi küpsetatud kartulipudruga: Kerges soolas olnud searibi prae koos sibularatastega üle. Lihaviilude ümber pane kartulipudru ja küpseta ahjus, kuni kartulipuder on kuldkollane. Enne serveerimist puista peale maitserohelist. Paku juurde punase peedi salatit.


Valmistusained:

  • 600 g sea suitsuliha või läbikasvanud ribi
  • 1 sibul
  • 1 l kartuliputru
  • maitserohelist


Kruubipuder sealihaga: Lõika liha suurevõitu tükkideks ja pane ahjupoti põhja. Lisa kruubid liha peale ja vala soolaga maitsestatud veega üle. Hauta ahjus umbes 3 tundi. Serveeri piima ja pohlakeedisega.


Valmistusained:

  • 1 kl kruupe
  • 3½ kl vett
  • 200 g sea seljaliha
  • soola


Ene Lill, Lillelaste perenaine