Eralasteaed Lillelapsed» Ilusaid munapühi!
Iga laps on eriline, iga pere olulineIlusaid munapühi!
03 apr | märksõnad: munapühaMunapüha (kristlikult-lihavõttepüha) peetakse esimesel täiskuupühapäeval peale kevadist pööripäeva. Meie esivanemad pidasid muna elu ja õnne seemneks. Muidugi on munapühal ka praktilisem taust – et viimased seajalad tünnipõhjast söödi vastlapäeval, järgnes lihata paastuaeg. Lindude pesitsemise algus tõi taas kord lauale valgurikkama toidu – linnumunad. Mune võeti pesadest mõnekaupa, kunagi ei tehtud linnupesa tühjaks.
Püha hommikul tasuks järgida vanu rituaale – pesta nägu puhta veega, millesse on pandud muna, hõberaha või pajuurbi. Pesemine teeb terveks, virgaks, jumekaks, inimene püsib kaua noor, tema silmad aga terved ja teravad. Pesuvett on püütud tuua jõest, ojast või allikast. Mõnel pool on vesi toodud juba laupäeva õhtul, et majavaimud juua saaksid. Kõneldakse, et munapüha hommikul päike taevas mängib, kiigub ehk hällütäb. Et seda näha, tõustakse hästi vara ja minnakse välja võimalikult kõrgesse kohta päikesetõusu vaatama.
Kellel urbepäeval pere urbimata jäi, võib seda teha ka munapühal. Paju- või ka mõne muu oksaga puudutatakse lähedase selga või kätt ja lausutakse talle head tervist. Lapsevanemad, pange tähele – siin pole midagi tegemist kaseurvaplaastriga!
Munapüha on ka kiigepüha. Kui ilm lubab, hakkab nüüdsest kiikumiseaeg. Kiikumine puhastab inimest sisemiselt, teeb keha ja vaimu kergeks ning loob hea käekäigu. Seepärast viidi vanasti isegi haiged kiigele. Maarahvas teadis, et kiikumine edendab ka linakasvu ja loob viljaõnne, samuti hoiab suvel kihulaste eest. Külmade ilmade puhul tehti kiik rehe alla, sest kiikuda pidi munapühal tingimata saama. Päevgi kiigub munapüha hommikul. Kiikujad peavad kiigevalmistajatele andma muna. Kiikumise juurde kuuluvad erilised kiigelaulud, mille samm sobib just kiikumisega.
Mune võib värvida erinavate taimedega. Kõige lihtsam on kasutada sibulakoori – panna munad potti vaheldumisi sibulakoortega. Kui tahetakse täpsemaid mustreid, võib muna ümbritseda taimedega ja mässida kangasse. Ilusa täpilise muna saab, kui lisaks panna tanguterasid. Värvimismaterjale: punaseks teeb madararohujuur, roheliseks kivisammal, kollaseks – sibulakoor ja vihaleht. Värvitud on veel rukkiorasega, linaseemne aganatega, kuusekäbide ja puukoorega. Meie Lillelastes oleme mune värvinud ka peedi, rohelise sibula ja porgandiga.
Peale värvimist tuleb muidugi tiksutada - mune koksida ja soovida. Kelle muna jääb terveks, selle soov täitub, võidetud muna saab veel pealekauba.