Appi sääsed!

29 juuni |  märksõnad:
sakudilaager sääskedega

skaudilaager sääskedega

Sääsed on meie suvede lahutamatu osa. Kui poleks sääski, oleks see vast niisama alarmeeriv, kui linnulaulu puudumaine – midagi on looduses pahasti! Sääseprobleemi on mõistlik nagu iga teist lahendada läbi tarkuse, mitte jõu.  Kui karu hakkas munasjutus peremehe laubalt sääske suure kiviga tapma, juhtus seesama asi, mida meie teeme keemiarünnakuga – osutume ise samuti ohvriteks.



Poodides on müügil palju erinevaid tõrjevahendeid, üks hullem kui teine. Enamasti nad sääski ei tõrju ( kui, siis ehk vaid pihustamise ajal), küll on neil  ebameelsiv  keemialõhn ja kindlasti  ka toime meie organismile. Mujal maailmas on ka räägitud teemal, et sääsetõrje vahendid on just lastele sama ohtlikud kui sääskedele endile!

Mis siis ikkagi saab? Kuplas kered ja piinav sügelus pole ka suvepuhkuse kõige nauditavam osa.

Kõigepealt soovitus oma kogemusest – lapsel lõpeb sügelus kohe, kui sääsehammustusele kanda teepuuõli (üks väheseid eeterlikke õlisid lavedli kõrval, mida võib lahjendamata nahale kanda), kas tilgutedes või näpuotsaga hõõrudes.

Kuidas aga hammustusest pääseda, on palju komplitseeritum teadus. Sääsevõrgud, seisvate veekogude vältimine ja keskpäevane õues toimetamine on kõigile teada sääskedega kohtumise minimiseerimise abinõud. Kui aga tahaks just niiskes kohas, õhtul ja tuulevaikuses toimetada, võiks proovida mõningaid looduslikke nippe. Kindlasti on nad tervisele ohutud, jääb ainult loota, et ikka  sääskedele mõjuks.

Antti Loodus soovitab:

Otse nahale kandmiseks  vee, viina või oliiviõli baasil segu, milles võiks vastavalt maitseeeslistustele olla mõni neist komponentidest:

  • NEEM OIL – Eestis seda ei müüda aga välismaa sadades netipoodides saadaval. (ainulaadne looduslik putukatõrje omadused!).
  • Eukalüpti õli (Eucalyptus globulus) – x arv tilkasid.
  • Sidrunheina õli (Cymbopogon citratus) - x arv tilkasid.
  • Rosmariini õli (Rosemarinus officinalis) - x arv tilkasid.
  • Lavendel angustifolia õli (Lavandula angustifolia) - x arv tilkasid.
  • Nelgiõli (Eugenia carophyllate) - x arv tilkasid.
  • Sidruneukalüpti õli (Eucalyptus citriodora) - x arv tilkasid.
  • Piparmündiõli vaid soovi korral …
  • Sidruniõli vaid soovi korral …
  • Küüslauguõli vaid soovi korral …
  • Seedriõli vaid soovi korral …

Sobivad ka teepuu- ja saialilleõli. Selline kaitse aitab 2-3 tundi, siis peab värskendama.

Meile ebameeldivad putukad ei salli ka küüslauku. Paneme perega maatallu minnes alati küüslauguküüned taskusse (võimalusel ka toidusse) ja meile pole siiani puuk külge hakanud. Küll on puuke korjanud meie hundikoer, kes selliseid kaitseabinõusid koos meiega ei kasuta. Viimati hõõrus meespere oma käsivarsi küüslauguküünega – sellest oli abi, kuid mitte väga kauaks.

Kasvav saialill on putkate,  ka sääskede peletaja. Grillsütele soovitatakse visata pisut rosmariini või salveid.

Pioneer soovitab teha sääsetõrjesuitsutaja ise:  korja lehtpuude küljest puuseenena tuntud Musta või Halli taelikut. Lõigake seen 1 cm viiludeks, kuivatage tükid ära ja kasutage  sääsetõrjevahendina.   Süüdake palake otsast põlema ja laske tal hõõguda kui viirukil. Toimib paremini kui OFF spiraal (mis tehtud osalt samadest seentest). Siseruumis ärge kasutage! Lisaks tõhusa sääsetõrjevahendi omandamisele, päästate ka puu mädanemissurmast. Soovitab: looduses ellujäämiskursusi läbi viiv Erki Vaikre.

Bioneer soovitab veel mõningaid nippe:  võid taimi ka otse nahale hõõruda, näiteks lavendlit, basiilikut, piparmünti. Neid taimi võid purustada ja keerata ka kaelarätiku sisse ning panna räti kaela või käe ümber.

Sääski aitab peletada ka tavaline äädikas – lahjenda, pane spreipudelisse ja muudkui pihusta.

Laste peale võid pihustada raudrohust, rosmariinist või mõnest muust taimest tehtud teed.

Sääskedele ei meeldi ka vanilli lõhn, kuid see peab olema puhas ja ehtne vanill (vanillikaun), mitte vanilliin. Lahjenda seda vees ja piserda endale peale või sega vanilli oliiviõlisse ja õlita end sisse.

Võid taskusse pista ka mõned nelgiterad ning neid aeg-ajalt mudida, et neist lõhna eralduks.

Väidetavalt aitab sääski peletada ka igapäevane B-vitamiini või pärmi söömine, kuna B-vitamiin muudab keha lõhna. Ise seda küll ei tunne, aga sääskedele see ei meeldivat.

Sääskede peletamiseks sobivad ka kõiksugused salvid, mida muidu kasutaksid haigena – mentooli ja eukalüpti sisaldavad salvid ja kreemid, ka Vietnami salv, tiigrisalv jmt.

On veel üks ökomoodus, mis aitab – oksakesege vehkimine.

Mõnusat suve!


Ene Lill